Yapay Zeka Çağı

Belki farkındayız belki de değil. Ama yapay zeka, hayatımızın her alanında. Film izlemek için Netflix’e girdiğinizde yapay zeka hoşlandığımız filmleri tavsiye etmek, Facebook’ta kişiye özel güncellemeler belirlemek için, … ve saire hep bir yerlerde devreye girer.

Geleneksel olarak bilgisayarların en basit matematiksel işlemden uçak uçurmaya kadar bir şeyi yapmasının yolu,bunun nasıl yapılacağını açıklayan bir algoritmayı tüm ayrıntılarıyla yazmaktı. Ama artık devir değişti; bilgisayarları programlamamız gerekmiyor; onlar kendi kendilerini programlıyorlar.

Yapay öğrenme, yepyeni bir kavram: Kendi kendini geliştiren bir teknoloji. Atalarımız taşları yontarak aletler yapmaya başladığından itibaren, insanlar el yapımı veya toplu üretilen nesneler tasarlamaktadır. Ancak öğrenen algoritmalar, başka yapay şeyler tasarlayan yapay şeylerdir. Öğrenen algoritmalar, usta zanaatkarlar gibidir. Ürünlerin her biri kişinin ihtiyaçlarına özel olarak üretilir. Ancak öğreniciler,taşları duvara veya altını mücevhere değil, verileri algoritmaya dönüştürürler. Ne kadar çok veriye sahipse o kadar gelişmiş algoritma üretebilirler.

Homosapiens, kendini dünyaya adapte etmek yerine dünyayı kendine adapte eden türdür. Yapay öğrenme, bu milyon yıllık destanın en yeni bölümüdür. Dünya ne istenildiğini anlıyor ve hiçbir çaba sarfetmeden isteğe göre değişiyor. İşte bu çağa Yapay Zeka Çağı deniliyor.

Hepimize faydalı olması umuduyla…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: